Uncategorized @tr

A’dan Z’ye Yüksekte Çalışma

Farklı sektörler ve iş alanları gereği insanlar yüksekte çalışmaktadır. İnsan sağlığı ve iş güvenliği için alınması gereken bazı önlemler bulunmaktadır. Bu önlemler sayesinde, düşme, kayma gibi oluşabilecek kazaların önüne geçilir. Özellikle yapı işlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğine göre “ düşme sonucu yaralanma ihtimali ve seviye farkı bulunan her türlü işte ve alanda yapılan çalışmalar yüksekte çalışma olarak kabul edilmektedir. ARGA SAFETY olarak hazırladığımız bu içeriğimizde A’dan Z’ye yüksekte çalışma işleri ve kullanılması gereken ekipmanlar hakkında bilgilere yer vereceğiz.

İş güvenliği sektöründe çok önemli bir yere sahip olan yüksekte çalışma aktiviteleri esnasında alanında kullanılan ekipman ve sistemleri A-B-C-D-E olarak beş ayrı grup içerisinde inceleyebiliriz. Yüksekte çalışmanın A-B-C-D-E’sini kısaca aşağıdaki gibi kısaca tanımlayalım; A(anchorge-ankrajlar), B(body suport-vücut desteği), C(connection-konnektörler), D(descent&rescue-iniş&kurtarma ) ve E(education-eğitim ) olarak tanımlayabiliriz.

Çalışma alanınıza uygun, şok emicili sistemlerin doğru seçimi için ARGA SAFETY, yüksekte çalışma sistem uzmanlarından görüş almayı unutmayın.

Ülkemizde ve dünyada ölüm ile sonuçlanan iş kazaları incelediğimizde, yüksekte yapılan çalışma esnasında düşürerek hayatını kaybeden çalışanlar önemli yer tutmaktadır. Yüksekte çalışacak personellerimizin çalışmaya başlamadan önce yüksekte çalışmanın A-B-C-D-E çok iyi öğrenilmeleri gerekir. Bu çalışma doğru çalışma yöntemleri yansıra, yapacakları işe uygun ekipman ve sistemleri doğru kullanmayı öğrenmelerini sağlayacaktır.

İş Güvenliği ve Yüksekte Çalışma

Yapı işlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğine göre, düşme ve yaralanma ihtimali olan işler seviye fark etmeksizin yüksekte çalışma olarak sınıflandırılır. Bu limitler, ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Çalışanların, iş güvenliği için yüksekte yapılan çalışma koşullarında ekipman kullanması ve düzenli olarak bu ekipmanların kullanımı konusunda bilgilendirilmesi gerekir. Yüksekte çalışılması zorunlu olmayan işlemler mümkün olduğunda yerde yapılmalıdır. Çalışma alanına göre, doğru ekipmanlar tedarik edilmeli. İş güvenliği ayakkabısı gibi örneğin Düşüş Durdurma Kemerleri de kullanıcı bedenine uygun olarak tedarik edilmeli ve çalışana teslim edilmelidir. Yüksekte çalışmada kullanılan ekipmanlar EN 365 standardına ve Yapı İşleri İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğine göre her yıl, düzenli olarak kontrol edilmeli ve bakımları yapılmalı. Uygun olmayan, son kullanma süresi dolan ekipmanların kullanılması engellenmelidir. Dikkat edilmesi gereken koşullardan sonra gerekli ekipmanlar nelerdir, yakından bakalım. Çalışanların, şok emicili çift kollu lanyardın kollardan sadece bir tanesini kullandıklarını sıkça gözlemlemekteyiz. Bu durumda yer değiştirmeye ihtiyaç duyulduğu anda kullanıcı ankraj noktalarına bağlı olmayacaktır. Dolayısıyla olası bir düşme durumunda hayati tehlike ile karşı karşıya kalınması kaçınılmazdır. Tek kolunun kullanımı esnasında diğer kol genellikle, emniyet kemerleri üzerinde bulunan D halkalarına takılmaktadır. Bu yanlış uygulama yerine emniyet kemerleri üzerinde bulunması gereken plastik lanyard park askılarına takılması doğrudur. Düşüş esnasında, plastik lanyard park askılarının ağzı açılarak karabinanın çıkmasını sağlayacak. Bu durum bir düşüş yaşanması durumunda şok emicinin açılmasına engel olmayacaktır.

Yüksekte Çalışma Ekipmanları Kullanımının Püf Noktaları Nelerdir?

Yüksekte çalışılan işlerde görev alacak kişinin ve yardımcıların teknik yeterliliğe sahip olması gerekir. Yapılan iş göz önüne alınarak en uygun ekipman seçilmelidir. Operatör ve kullanıcıların eğitim almış olmasına dikkat edilmelidir. Her kullanımda üretici talimatlarına dikkat edilerek hareket edilmelidir. Kullanılacak ekipmanların tanınması, ağırlık ve sağlamlık açısından önemlidir. Çalışanları taşımayacak ekipmanlar olası bir kaza durumunda ciddi sorunlara yol açabilir.

ARGA SAFETY olarak yüksekte çalışma alanları ve kullanılacak ekipmanlar hakkında detaylı bilgilere yer verdik. İş güvenliği hakkında daha fazla bilgi için sitemizi inceleyebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  • Yatay kullanımlarda, keskin kenar koruma özelliğine sahip, (RfU11.074 AT)
  • Özel tasarlanmış şok emici sayesinde, olası bir düşme durumunda vücuda gelecek enerjiyi sönümleyerek çalışanın 6 kN altında kalmasını sağlar.
  • Lanyard halatları, sürtünmeye dayanıklı kılıf ile korunmaktadır.
  • Çift kollu olması dolayısıyla iniş-çıkış ve yatay hareketlerde sürekli güvenli çalışma olanağı sağlar.

Yüksekte Çalışma Ekipmanlarının Kullanıldığı Başlıca Sektörler

Yüksekte çalışma ekipmanlarının yoğun olarak kullanıldığı birkaç sektör aşağıda yer almaktadır;

  1. Enerji
  2. Telekom
  3. İnşaat
  4. Demir Çelik
  5. Sanayinin diğer kolları

 

Yaşam Hattı, Yatay Yaşam Hattı, Sabit Yatay Yaşam Hattı, Mobil Yatay Yaşam Hattı, Dikey Yaşam Hattı, Yüksekte Çalışma, Düşüş Durdurma Kemeri, Konumlandırma Kemeri, Paraşüt Tipi Emniyet Kemeri, süspansiyonlu kemer, Şok Emici, Şok Emicili Lanyard, Lanyard, Karabina, Kurtarma Tripodu, Konsol Ankraj, Kurtarma Aleti, Statik Halat, Çelik Yaşam Halatı, Yüksekte Çalışma Eğitimi, Ankraj, Konsol Kolu