ARAMA KURTARMA EĞİTİMİ

Yaşam Hattı, Yüksekte Çalışma, Paraşüt Tipi Kemer, Tam Korumalı Kemer, Lanyard, Karabina, Kurtarma Tripodu, arama kurtarma

Afet ve Acil Durumlarda; temel kurtarma yöntemlerini ve tahliyelerde dikkat edilmesi gereken unsurları anlatan farkındalık seviyesinde bir eğitimdir. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında 11. Madde de yer alan, arama kurtarma ve tahliye konularını kapsar.

Arama kurtarma eğitimleri hayati öneme sahip bir konudur. Örneğin bunun nedenleri:

Acil Durum Hazırlığı:

Bu eğitimler, doğal afetler, kaza ve felaket durumları gibi acil durumlara hazırlıklı olmayı sağlar. Çünkü bu eğitimler sayesinde, insanlar acil durumlarda nasıl tepki vereceklerini bilirler ve etkili bir şekilde yardım edebilirler.

Can Kurtarma Yetenekleri:

Eğitimler, kurtarma ekiplerinin ve gönüllülerin, afet bölgelerinde mahsur kalan insanları kurtarmak için gerekli becerileri kazanmasını sağlar. Çünkü bu beceriler, hayat kurtarmak için çok önemlidir ve zaman zaman hayati önem taşır.

Ekip Çalışması:

Eğitimler, ekip içi iletişim ve işbirliğini geliştirir. Örneğin, felaket durumlarında birlikte çalışmak ve koordine olmak, kurtarma operasyonlarının başarısını artırır.

Profesyonel Kurtarma Ekipleri:

Eğitimler, profesyonel kurtarma ekiplerinin gereksinim duyduğu teknik bilgi ve becerileri geliştirir. Çünkü bu ekipler, afet bölgelerine hızlı bir şekilde müdahale ederek insan hayatını kurtarabilirler.

Toplum Katılımı:

Eğitimler, toplumun geniş kesimlerinin afetlere karşı hazırlıklı olmasını sağlar. Örneğin bu eğitimler, bireylerin ve toplulukların kendi güvenliklerini sağlamak için ne yapmaları gerektiği konusunda bilinçlenmelerine yardımcı olur.

Eğitim Tarihi Firma ile Görüşülerek Karar Verilecektir.

2 gün (16 saat)

Yüz yüze (teorik-uygulama)

1 gün sınıf ortamında teorik

1 gün saha uygulaması

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik kapsamında az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışanlar, afet ve acil durum planı kapsamında görevli ekipler

Eğitmenlerin, ulaşım ve konaklama giderleri ARGA SAFETY tarafından karşılanacaktır.

 1. Arama, kurtarma ve tahliyenin tanımı
 2. İşveren, yetkili personel ve çalışanların sorumlulukları
 3. Temel afet bilinci
 4. Arama Kurtarma ile ilgili yöntem seçimi
 5. Arama kurtarma ekipmanları ve bunların doğru kullanımları
 6. Kişisel koruyucu ekipmanlar
 7. Tahliye konuları
 8. Saha uygulamaları
 9. Sedyeli ve sedyesiz kazazede taşıma eğitimi ve uygulamaları
 10. Yangın mahalinde kurtarma
 11. Kuyu, menhol, kapalı alandan kurtarma

Yaralı Taşıma Yöntemleri

Katılım sertifikası

1 grup max.15 Kişi

2 Yetkin Eğitmen Ira

Türkçe , İngilizce

Yaşam Hattı, Yüksekte Çalışma, Paraşüt Tipi Kemer, Tam Korumalı Kemer, Lanyard, Karabina, Kurtarma Tripodu, arama kurtarma

Yaşam Hattı, Yüksekte Çalışma, Paraşüt Tipi Kemer, Tam Korumalı Kemer, Lanyard, Karabina, Kurtarma Tripodu, arama kurtarma