Uncategorized @tr

Karabinalar ve Kullanım Alanları

Yüksekte yapılan çalışmalarda karabinalar oldukça önemlidir. Karabinanın açılma veya kırılma riskini en aza indirmek için kullanım alanını ve nasıl kullanabileceğinizi bilmeniz gerekir. Yüksekte çalışanlar için vereceğimiz bilgiler ile güvenliği en üst seviyeye çıkarabilirsiniz. ARGA SAFETY  olarak karabina kullanımının püf noktaları nelerdir, yakından inceleyelim. 

Her türlü ankraja güvenli bağlantı (konektör) yapmamızı sağlayan genellikle yüksek mukavemetli  çelik veya alüminyum malzemeden üretilmiş yüksekte çalışma ekipmanıdır. Karabinalar düşmeyi önleyici ve durdurucu sistemlerde önemli bir parçadır. Emniyet kemerine halatları bağlama, ankraj noktalarına bağlantı yapmak, kurtarma işlemlerinde kullanılmak üzere, yüksekte çalışma durumlarında karabina kullanımı yaygındır. Karabinaların farklı şekilleri ve kilitleme sistemleri vardır.

Karabina Nedir?

  • Oval tip karabinalar yaygın olarak kullanılır. Ağır yüklemelerde yük eşit dağılır ve yük kapısı olmak üzere her tarafa eşit dağılır.
  • D tipi karabinalar, ovallere göre daha güçlüdür. Yük kapı karşısındaki gövdeye gelir ve kırılma ihtimali azalır.
  • Geniş ağız açıklığı olan karabinalar, kolaylıkla bağlantı yapmak için kullanılır, geniş yüzeylerde rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Yüksekte yapılan tüm çalışmalarda, kurtarma operasyonlarında, doğa sporlarında kullanıcıların ve çalışanların olmazsa olmaz bir ekipman parçasıdır.

Yüksekte çalışmalarda mümkün olduğunca otomatik kilitli karabinalar kullanılmalıdır.
Çünkü kullanım sırasında genellikle manuel kilitlerin kapatılması unutulmakta yada tamamen kapatılmamaktadır.

Karabina Kullanımında Beklenen Kolaylıklar

  • Hızlı ve kolay açılabilir olması
  • Tek elle veya eldivenle açılabilmesi
  • Hafif olması
  • Düşme ,çarpma vb. darbe etkisiyle meydana gelebilecek kesilmelere ve çatlamalara dayanıklı olması
  • Deformasyona uğramadan tüm yönlerde yüksek yük çekebilmesi

Yüksekte çalışanlar için alınması gereken önlemleri, gerekli ekipmanları ve iş güvenliği araçlarını ARGA SAFETY’den öğrenebilirsiniz.