Uncategorized @tr

Askı Travması Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Emniyet kemeri ile çalışma esnasında yaşanacak düşme durumunda meydana gelen, askı senkopal vakası, ortostatik intolerans gibi isimler ile anılan askı sendromu (askı travması), uzun süreli devinimsiz askıda kalma sendromu veya basitçe düşüş sonrası bayılma durumu olarak da adlandırılabilir. Bu durum düşme sonrasında çalışanın kısa bir süre yüksekte asılı kalması durumunda dahi meydana gelebilir. Yaralanmalara, hatta hemen önlem alınmazsa can kayıplarına neden olmaktadır.

Askı travmasından sonra sıklıkla gözlenen başlıca belirtiler;

  • Baygınlık, bulantı, soluksuz kalma, baş dönmesi, terleme, bilinç kaybı
  • Normal olmayacak derecede düşük kalp atışı, normal olmayacak derecede yüksek kalp atışı, normal olmayacak derecede düşük kan basıncı,
  • Solgun cilt/deri, cildin gri renk olması, ateş basmaları, görme kaybı

Yüksekte çalışan kişinin (mümkün ise) havada asılı iken kanın pompalanmasını sağlamak ve venöz toplanmasını önlemek için bacaklarını hareket ettirmesi tavsiye edilmektedir. Askıda kalan personele en kısa süre içerisinde müdahale edilmelidir. Uzun süre askıda kalan personelde meydana gelecek kan dolaşım bozukluğu; zamanında doğru müdahale edilmez ise can kaybına neden olabilir. Özellikle askıda, iple erişim tekniği ile yapılan çalışmalarda, çalışma 30 dakikanın üzerinde sürecek ise iş oturağı kullanılmalıdır. Düşme sonucu askıda kalan personelin, çevredeki fiziksel engellere çarpabileceği göz önünde bulundurularak kurtarma operasyonu öncesinde boyun ateli takılmalıdır.

Travma Sapanı Özellikleri

ARGA SAFETY tarafından üretilen, AR-20 Travma Sapanı, emniyet kemeri ile yaşanacak düşme sonrasında, kullanıcının ayakları üzerinde durmasını sağlayarak, özellikle bacaklarda oluşabilecek kan basıncını dengeleyebilmek için tasarlanmıştır. Bu özelliği sayesinde askıda kalan personel kurtarılmayı beklerken askı travmasının önlenmesine önemli katkı sağlar. Düşme durdurma kemerlerinin tamamına takılarak kullanılabilir. Kriz anında kullanımı hızlı ve kolaydır.

Bu içeriğimizde sizlere askı travması hakkında bilgiler verdik. Yüksekte çalışma hakkındaki farklı sorularınız için bizimle iletişme geçebilirsiniz.