Uncategorized @tr

Dikey Yaşam Hattı ve Kullanım Alanları

ARGA SAFETY marka AVL-35 Dikey Yatay Yaşam Hattı, yapıya sabitlenmiş merdivenlere iniş ve çıkış esnasında oluşabilecek düşüşleri durdurma sistemi olarak tasarlanmıştır. Dikey yaşam hattının bileşenlerinden olan AVL-10 Halat Tutucu üzerinde özel tasarım şok emici sistem bulunmaktadır. Bu şok emici sistem, dikey yaşam hattının kullanım esnasında, olası bir düşme sonucu oluşabilecek yükün 6kN’nin altında kalmasını sağlayarak çalışanın bedeninin zarar görmesini engeller. Dikey yaşam hattımız 15° eğime kadar olan merdivenlere monte edilebilir.

Tüm bileşenler dış ortam şartlarında uzun süre kullanım olanağı sağlayacak iki farklı kalitede üretilmektedir. AVL-35 Dikey Yaşam Hattı sistemlerine ait tüm bileşenler 316 kalite paslanmaz çelikten imal edilmiştir. Bu sistemde 7×19 konstrüksiyon, 8mm kalınlığında, 316 kalite paslanmaz çelik halat kullanılmakta. AVL-35A Dikey Yaşam Hattına sistemine ait tüm bileşenler ise daldırma galvaniz yöntemi ile üretilmiştir. Bu sistemde ise 6×19 konstrüksiyon, 8mm kalınlığında, galvaniz çelik halat kullanılmakta.

AVL-35 serisi tüm Dikey Yaşam Hatlarımız, 2 kişinin aynı anda kullanımına uygun olarak,

EN 353-1: 2021+A12017 standardına göre test edilerek sertifikalandırılmıştır.

Dikey yaşam hatlarının kullanım alanları genellikle, fabrikaların kapalı ve açık alanları içerisinde bulunan erişim merdivenleridir. Ayrıca enerji direkleri, telekom sektöründe kullanılan gsm baz istasyonları, televizyon anten direkleri, paratoner direkleri, rüzgar tribünleri de sıklıkla dikey yaşam hatlarının kullanıldığı çalışma alanları arasında yer almaktadır.

Yaşam Hattı, Yatay Yaşam Hattı, Sabit Yatay Yaşam Hattı, Mobil Yatay Yaşam Hattı, Dikey Yaşam Hattı, Yüksekte Çalışma, Düşüş Durdurma Kemeri, Konumlandırma Kemeri, Paraşüt Tipi Emniyet Kemeri (içerik), süspansiyonlu kemer, Şok Emici, Şok Emicili Lanyard, Lanyard, Karabina, Kurtarma Tripodu, Konsol Ankraj, Kurtarma Aleti, Statik Halat, Çelik Yaşam Halatı, Yüksekte Çalışma Eğitimi, Ankraj, Konsol Kolu

Dikey Yaşam Hattı Kurulumu

Dikey yaşam hattını kurulumu yapılmadan önce, yüksekte çalışma uzmanı saha analizi yapmalı. Yapılan analiz esnasında montaj yapılacak merdiven yapısının, taşıma kapasitesinin standardın, gerekliliğini karşılayacak kapasitede olduğundan emin olmalıdır. Dikey yaşam hattının montajı ile birlikte merdivenin ergonomik kullanıma uygun olabilmesi için, merdiven iç genişliğinin 70 cm altında olmaması uygun olacaktır. ARGA SAFETY marka dikey yaşam hatlarımızın kurulumunu, uzman ekibimiz veya eğitim vererek yetkilendirdiğimiz uzman kurulum firmaları tarafından gerçekleştirilmektedir.

Dikey Yaşam Hattı Periyodik Kontrol

Yüksekte çalışma ekipman ve sistemlerinin büyük kısmı onaylanmış kuruluşlar tarafından ilgili EN standartlarına göre test edilerek sertifikalandırılmak zorundadır. Alınan sertifikaya istinaden de üretici firma ürün üzerinde CE işaretini kullanmaya hak kazanır. Tüm yüksekte çalışma ekipman ve sistemleri EN 365 standardının 4.4 Periyodik Muayeneler İçin Talimatlar bölümünde belirtildiği gibi her yıl üretici firma veya üretici firmanın yetkilendirdiği, uzman kişiler tarafından kontrol edilmelidir. Yapılan periyodik kontrollerin ardından yüksekte çalışma ekipmanına özel rapor hazırlanır. Raporu hazırlayan kurum genellikle bahsi geçen ürünün üretimini yapan üretici firmadır. Bu raporda ürününe ait muayene noktaları, seri numarası, üretim yılı, gibi bilgileri yansıra kullanıma uygun olup olmadığı da mutlaka belirtilir. Periyodik kontrolleri yapan uzman kişi veya şirket, hazırladığı rapor ile yasal sorumluluk üstlenmiş olur.

Yüksekte ekipman ve sistemlerinin düzenli olarak periyodik kontrollerinin yapılma gerekliliği aynı zamanda 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunumuzun, Yapı İşlerinde İSG Yönetmeliğinde de (Yapı Alanındaki Çalışma Yerleri İçin Genel Asgari Şartlar Yüksekte Çalışma ) belirtilmiştir.

Dikey Yaşam Hattı Garanti Koşulları ve Fiyatlama Politikası

ARGA SAFETY mühendisleri tarafından tasarlanarak üretilen AVL serisi Dikey Yaşam Hatları 316 kalite paslanmaz çelik ve daldırma galvaniz çelik olarak iki farklı kalitede imal edilmiştir. 316 kalite paslanmaz çelikten üretimi tamamlanan dikey yaşam hattı bileşenleri, korozyon dayanımını arttırabilmek için özel kaplama malzemesi kullanılmıştır.

ARGA SAFETY’nin rekabetçi fiyatlama politikasının temeli tüm yaşam hattı bileşenlerinin tasarım ve üretimini bünyesinde yapabilme yeteneğidir. Metal üretim tesisimizde geniş makine parkuru ile yaptığı üretim sayesinde Türkiye ve dünya pazarında rekabet kabiliyeti yüksek marka haline gelmiştir.

AVL serisi dikey yaşam hatlarımız, EN 365 standardının belirtiği yıllık periyodik kontroller yapılmak kaydı ile, montaj tarihinden itibaren 15 yıl garantimiz altındadır.

Yaşam Hattı, Yatay Yaşam Hattı, Sabit Yatay Yaşam Hattı, Mobil Yatay Yaşam Hattı, Dikey Yaşam Hattı, Yüksekte Çalışma, Düşüş Durdurma Kemeri, Konumlandırma Kemeri, Paraşüt Tipi Emniyet Kemeri (içerik), süspansiyonlu kemer, Şok Emici, Şok Emicili Lanyard, Lanyard, Karabina, Kurtarma Tripodu, Konsol Ankraj, Kurtarma Aleti, Statik Halat, Çelik Yaşam Halatı, Yüksekte Çalışma Eğitimi, Ankraj, Konsol Kolu