Uncategorized @tr

Düşüş Durdurma Konumlandırma Kemerleri

Sanayinin gelişimi ile birlikte yüksek yapıların sayısı hızla artmaya başladı. Bu yıllarda günümüz teknolojine göre, koruma sınıfı düşük, ergonomik olmayan bel tipi emniyet kemerleri kullanılıyordu. Günümüzde ise tüm kriterler standartlar ile tanımlanan, yüksek teknoloji ürünü düşüş durdurma ve konumlandırma kemerleri üretilmektedir. Kemerlerin teknik özellikleri kadar önemli bir konuda yapılacak işin niteliğine uygun kemer seçimidir. Bu seçim mutlaka yüksekte çalışma konusunda uzman kişi tarafından yapılmalıdır. Yapılacak işe göre doğru tipte ve kalitede kullanılan emniyet kemerleri ile çalışan personel kendisini güvende hisseder. Dolayısı ile yapılan işin kalitesi çok daha yüksektir. Emniyet kemerleri kişiye özel olmalıdır. Çalışanın uzun saatlerce çalışacağı göz önünde bulundurularak kullanımı kolay, rahat, ergonomik ve hafif olmalıdır.

Düşüş durdurma ve konumlandırma kemerleri, düşme durumunda oluşan enerjiyi, omuzlar, göğüs ve kalça bölgesine dağıtarak darbenin tek noktaya gelmesini engeller.

Düşüş durdurma ve konumlandırma kemerlerinde genellikle 5 adet D halkası bulunur. Bu D halkalarına yapılacak işin özelliğine göre yüksekte çalışma ekipmanı bağlanarak, çalışma gerçekleştirilir. Kemerin sırt kısmında bulunan D halka, düşmeyi durdurmak için kullanılır. Göğüs kısmında bulunan D halkası, dikey yaşam hattı gibi sistemlere bağlantı yapılmasını sağlar. Bel yastığının sağında ve solunda bulunan D halkaları, çalışanın konumlanmasını sağlar. Bu şekilde iki elini kullanarak çalışmalarını gerçekleştirebilir. Göbek bölgesinde bulunan D halkası ise, iniş cihazlarının kullanımı için kullanılır.

Ankraj noktası olarak kullanılabilecek D halkaları A işareti kullanılarak belirtilmiştir. Bu noktalarda yoğunlukla, şok emicili lanyadlar, geri sarmalı düşüş durdurma sistemleri (SRL) kullanılır.

ARGA SAFETY marka DRAGON model Düşüş Durdurma Konumlandırma Kemeri (Süspansiyonlu), yüksekte çalışma yapılması gereken tüm çalışma alanlarında güvenli ve konforlu çalışma olanağı sunar.

  • Kullanım kolaylığı sağlayan indikatörlü, alüminyum otomatik tokalar
  • Konumlandırma çalışmaları için bel yastığı üzerinde 2 adet yüksek mukavemetli alüminyum D halkaları
  • Sırtta izlenebilirliğini sağlayan, düşüş indikatörü
  • Ultra hafif, ortopedik, nefes alabilen, terletmeyen yastıkları sayesinde konfor sağlar.
  • 150 kg ağırlığa kadar kullanıcılar için uygun